MOORE MODELİ İLE LOGİC DEVRE
Yazar: alierc4n - 25-12-2021, Saat: 04:20 PM - Yorum Yok

Arkadaşlar hoca finalden önce böyle bir soru vermişti fakat biz çözememiştik ama hala aklımda takılı kaldı. Bilen, bilgisi olan birisi varsa yardımcı olursa çok sevinirim.

Soru:

Bozuk para ile çalışan bir kahve makinesi tasarlanmak isteniyor. 10 kuruş ve 20 kuruş kabul eden bu
sistemde para üstü verilmemektedir. Atılan paraların toplamının 20 kuruş ve fazlası olması
durumunda makine kahve vermektedir ve para üstü makinede kalmaktadır. Bunu gerçekleştiren
sistem için durum tablosunu çizin, karnaugh map ile fonksiyonu bulun ve gerçekleyin. (Moore
modelini kullanın.)


Devamı...
Bu konuyu yazdır Bu konuyu bir arkadaşına gönder

  Farklı ortamlardaki sıcaklığı ölçmek
Yazar: hisamzen - 23-12-2021, Saat: 10:58 PM - Yorum Yok

Merhaba 4. sınıf elektrik elektronik öğrencisiyim. bitirme projemde hocam benden farklı noktalardaki sıcaklıkları (5- 10 metre veya daha fazla) ölçmemi istedi. yalnız benden sıcaklık kalibrasyonu yapmamı istedi kablo uzunluğu veya kesiti için sıcaklık kalibrasyonunun nasıl yapıldığına dair formül vs. bulamadım internete bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.


Devamı...
Bu konuyu yazdır Bu konuyu bir arkadaşına gönder

  Aruba, Anahtarlama Mimarisinin Bir Sonraki Evresini Sunar
Yazar: camsakızı01 - 01-12-2021, Saat: 04:36 PM - Yorum Yok

Aruba, Anahtarlama Mimarisinin Bir Sonraki Evresini Sunar

Pensando İş Birliğiyle Aruba CX 10000 Serisi Anahtar Çözümleri Kurumsal Veri Merkezleri İçin Gelişmiş, Ölçeklenebilir Ağ ve Güvenlik Hizmetleri Sunuyor


SAN JOSE, Kaliforniya. – 19 Ekim, 2021 – Bir Hewlett Packard Enterprise şirketi Aruba (NYSE: HPE) bugün, verinin yaratıldığı ve işlendiği yazılım tabanlı durum bilgili hizmetlerin kurumlarda uygulanmasını sağlayan sektörün ilk Dağıtık Hizmetler Anahtarlama çözümünü duyurdu. Bu çözüm sayesinde modern uygulamaların ve BT organizasyonlarının gerektirdiği hibrit bulut sistemini sağlayan eski yazılımlar ile uygulamalar devre dışı kalıyor.

Pensando’nun Başkanı, JC2 Ventures CEO’su ve Cisco Systems’in eski CEO’su John Chambers; “Geçiş dönemindeki piyasalar, gelişim için yeni fırsatlar yaratıyor. Dağıtık hizmetler buluttan kenar teknolojilerine doğru geçiş yaparken, yapay zeka/makine öğreniminden 5G’ye ve sanallaştırmaya kadar her şeyi yıkıyor. Pensando’nun geliştirdiği Dağıtık Hizmetler Anahtarlama yeni kategorisi, önceleri sadece AWS gibi hiper ölçekleyiciler için mümkün olan dağıtık hizmetlerin uygulanmasını, kurumlar için hem basit hem de bütçe dostu hale getiriyor. Bu çözüm, eski uygulamalar ve ana yazılımları ortadan kaldırarak, geleneksel yaklaşımların toplam sahip olma maliyetinin (TCO) üçte biriyle 100 kat ölçeklendirme ve 10 kat daha yüksek performans sunuyor.” dedi.

Aruba’nın CX 10000 Serisi Anahtarlama çözümü, türünün en iyisi Aruba veri merkezi L2/3 anahtarlama çözümüyle sektörün tek, Pensando’nun tamamen programlanabilir veri işleme ünitesini (DPU) bir araya getirerek, veri merkezi anahtarlamalarında yeni bir kategoriyi temsil ediyor. Böylece hem kablo hızı performansı hem de toplam sahip olma maliyetlerindeki kırılımla geleneksel veri merkezi L2/3 anahtarlarına performans iyileştirmelerini, büyüklük mertebesini ve durum bilgisi veren yazılım tabanlı hizmetleri ölçeğine göre sunuyor.

650 Group’un kurucusu ve teknoloji analisti Alan Weckel, “Kurumların tıpkı hiper ölçekli altyapı hizmeti sunan dev şirketler gibi performans gösteren ve ölçeklenen ağ altyapıları oluşturmasını ve çalıştırmasını sağlayan sektörün ilk dağıtık hizmetler mimarisi, Aruba ve Pensando tarafından devreye alındı. Bu alanın zaman içerisinde büyüyecek ve diğerlerinden ayrışacak gelişmekte olan bir sektör kategorisi olduğunu düşünüyoruz. Yapay zeka ve makine öğrenimi gibi yeni ve gelişmekte olan iş yükleriyle ekosistem, hem inovasyona hem de dağıtık hizmetler prensiplerine dayalı kıyaslanabilir çözümlere yönelecek” dedi.

Günümüzün Ağ Hizmetler Modelini Yeniden Tasarlamak

Veri merkezi ağları geçtiğimiz 10 yılda gelişmekte olan uygulama mimarilerinin hacmini ve hızını karşılayan daha yüksek performanslı 25/100/400G spine leaf topolojilerine dönüşürken, güvenlik ve hizmet mimarileri ise bu dönüşümden payını alamadı.

Veri merkezindeki doğu-batı trafiğinin şiddetli büyümesiyle merkezileştirilmiş güvenlik uygulamaları verimsiz, pahalı ve yönetmesi zor bir hale geliyor. Basit bir ifadeyle, veri merkezinde uç noktalara hizmet verecek şekilde bir güvenlik donanımları konumlandırmak yoğun ölçüde performans, maliyet ve operasyonel zorluk anlamına gelmektedir.

Buradaki sorun, trafiğin bir hizmetten diğerine gitmek için fiziksel bir ana bilgisayardan ayrılma ihtiyacı doğurmayacağı mikro hizmet tabanlı uygulamalar tarafında daha da yoğunlaşır. Bu, bazı uygulama trafiklerinin donanımsal güvenlik duvarı, IPS ya da diğer güvenlik cihazları tarafından tespit edilemeyeceği anlamına gelir ve kurumları kendi içlerinden gelebilecek saldırılara karşı savunmasız bırakır.

Yeni, Dağıtık Hizmetler Mimarisine Taşınmak

Pensando’yla birlikte geliştirilen Aruba CX 10000 Serisi Anahtarı, eski mimarilerin getirdiği kısıtlamaların üstesinden gelen tamamen yeni nesil bir anahtarlama çözümü sunuyor. Aruba CX 10000, operatörlerin durum bilgili dağıtık mikro segmentasyon, doğu-batı trafiğini kapsayan güvenlik duvarı ve uzaktan ölçüm hizmetleriyle birlikte sektör standardı spine leaf ağlarını genişletmesini sağlıyor. Tüm bunlar, kritik kurumsal uygulamaların her nerede çalışıyorsa yakınında, her bir erişim noktasında ve tüm zaman dilimlerinde gerçekleşiyor.

Bu çözüm, trafiği ağ üzerinden bir merkezi politika uygulama noktasına doğru sürmenin elverişsiz ve maliyetli olduğu durumlarda, gelişmiş ağ oluşturma ve güvenlik hizmetlerini dağıtmak için performans, ölçek ve otomasyondan meydana gelen benzersiz bir karışım sunuyor. Kurumlar artık bu tür hizmetleri, uygulamaların çalıştığı ağ erişim katmanı ucunda yürürlüğe koyabiliyor. Ana kullanım senaryoları aşağıdakileri içeriyor:

Şirket İçi Kurumsal Veri Merkezleri ve Özel Bulut
Donanım tabanlı güvenlik uygulamalarıyla donatılmış merkezi çalışan, geleneksel veri merkezi mimarileri performans, çeviklik ve maliyette yarattığı yüklerle sürdürülebilir olmaktan çok uzakta ve artık süresini dolduruyor. Aruba CX 10000 aynı çatı altında toplanan ağ ve güvenlik otomasyonunun yanı sıra politika yönetimiyle gelişmiş hizmetleri veri merkezi ucuna dağıtan etkili bir mimari sunuyor. Bu yeni çözümle yerel trafiği merkezi bir dar geçitte sabitleme ihtiyacı olmaksızın ağ bant genişliği ve performansını optimize ederek, uygulama yayılımı, karmaşıklığı ve maliyeti sınırlı ölçülerde tutarak güvenlik omurgası iyileşiyor.

Uçta Ortak Yerleşim – Bulut Tedarikçilerini Güvenli Bir Şekilde Birbirine Bağlama
Geleneksel uygulamaları kullanarak genel buluta erişimi şifrelemek aşırı maliyetli bir işlemdir. Birçok müşterinin genel bulut kaynaklarına tüm erişimi şifreleme zorunluluğu vardır. Aruba CX 10000, şirket içi veya ortak yerleşimdeki veri merkezlerinden genel buluta tam erişim için uçtan uca uzaktan ölçümle kenar ağda yönlendirme, hat hızında şifreleme, güvenlik duvarı ve NAT sağlar. Bu çözüm toplam sahip olma maliyetini önemli ölçüde düşürür, optimize edilmiş bir güvenlik mimarisi sunar ve BT’deki hatalı yapılandırmaları ve buna bağlı riskleri azaltır.

Aruba ESP (Kenar Servisleri Platformu) uzaktan erişim, şube, kampüs ve veri merkezinin de dahil olduğu tüm alanlardaki kenar hizmetleri birleştirmek, otomatize hale getirmek ve güvenliğini tesis etmek için tasarlanmıştır. Aruba CX 10000 müşterilerin Sıfır Güven’e dayalı ağ mimarisini veri merkezinin daha derinlerine, ağ ve sunucu ucuna genişletmelerine yardımcı olarak, her bir anahtar bağlantı noktasında 800G E-W Durum Bilgisi Hizmetleri’ni sunar ve kritik uygulamalar ile iş yüklerinin güvenliğini ciddi anlamda ölçeklendirir ve güçlendirir.

Aruba’nın platinum iş ortağı Dasher Technologies’in satıştan sorumlu Başkan Yardımcısı John Galatea, “Aruba’nın Dağıtık Hizmetler yaklaşımını sunucudan ağın en üst seviyedeki katmanına yükselterek bir sonraki seviyeye taşımasından heyecan duyuyoruz. Müşterilerimizin ağ ve altyapı kaynaklarını optimize ederken Aruba CX 10000’in sağladığı iyileştirilmiş seviyeye göre ayrıntılandırılmış güvenlik ve görünürlükten faydalanacağına inanıyoruz. Bu mimari, uygulamaların ve iş yüklerinin işlendiği noktalara güvenlik çözümünü daha da yakın bir hale getirerek, eski çözümlerin getirdiği kısıtlamaların aşılmasını sağlıyor.” dedi.

HPE/Pensando İş Birliği Genişliyor

Bu yeni çözüm, HPE’nin ProLiant sunucularında, HPE Apollo sistemlerinde ve HPE Edgeline Converged Edge sistemlerinde fabrika çıkış seçeneği olarak sunulan, daha önce açıklanan HPE Sunucuları İçin Pensando Dağıtık Hizmetler Platformu’nu (DSP) bütünleştiriyor.

Aruba CX 10000, SmartNIC uygulamalarını bütünleştirmek ya da artırmak için halihazırda kullanılan eski uygulamaları veya altyapıdan bağımsız/heterojen ortamların da dahil olduğu kullanım senaryolarını içeriyor ve bu akıllı hizmetlerin uygulama alanlarını, veri merkezi ağ yapısına kadar genişletiyor.

Pensando Systems CEO’su “Bugün yapılan duyuruyla Pensando’nun Dağıtık Hizmetleri’nin sektör lideri Aruba’nın anahtarlama platformuna dahil edilmesi, HPE ve Pensando arasındaki iş birliğini daha da genişletiyor. Sıfır Güven’e dayalı özel bir bulut oluşturmak için gerekli eski teknolojilerin ortadan kaldırılması daha önce hiç bu kadar kolay ve düşük maliyetli olmamıştı” dedi ve ekledi: “İlişkimizi sürdürmeyi ve pazara ek çözümler getirmeyi dört gözle bekliyorum.”

İş birliğinin bir parçası olarak Pensando, Savunma Patent Satın Alım Programı aracılığıyla HPE’nin geniş patent portföyüne ayrıca erişiyor.

Pensando’yla Aruba’nın CX 10000 Serisi Anahtar çözümüyle anahtarlama mimarisinin bir sonraki evrimi hakkında daha fazla bilgi edinmek için çevrim içi etkinliği izleyin.
Linkleri Gorebilmek icin,Kayit ol Veya Giris Yap

Satış Tarihi
Hızlandırılmış durum bilgisi veren güvenlik duvarı, Sıfır Güven’e dayalı segmentasyon, ERSPAN, uzaktan ölçüm hizmetleri ve DDoS korumasının da dahil olduğu Aruba CX 10000, Ocak 2022’den itibaren satışta olacak.

Ek Kaynaklar
• Veri merkezi modernizasyonu hakkında daha fazla bilgi öğrenmek için buraya tıklayın
• Blog: Anahtarlama Mimarisinin Gelecek Evrimi Burada


Devamı...
Bu konuyu yazdır Bu konuyu bir arkadaşına gönder

  Dünyayı Değiştiren Yonga
Yazar: camsakızı01 - 26-11-2021, Saat: 02:58 PM - Yorum Yok

Dünyayı Değiştiren Yonga
Intel 4004 mikroişlemcisi, bilgi işlemin temelini attı ve gezegendeki her hayata dokundu.

Intel Corporation Tarihçisi Elizabeth Jones

"Cebinizde her zaman hesap makinesi olmayacak, kendiniz hesaplayın."

Eğer cebe sığan dijital bir hesap makinesinin bilimkurgu öğesi olduğu 20. yüzyılın ilk üç çeyreğinde doğduysanız, muhtemelen yukarıdaki cümleyi birçok kez duymuşsunuzdur. Ancak 2021 yılında, bunu sınıfta bile nadiren duyuyoruz. Artık çoğumuz cebimizde bir hesap makinesi taşıyoruz. Aynı zamanda telefon, kamera, MP4 oynatıcı, canlı haritalama sistemi de... Cebimizde neler olduğunu saymakla bitiremem.

Çoğumuz, bu araçların her zaman her yerde yanımızda olmasını kanıksadık bile. Fakat ticari olarak bulunur ilk mikroişlemci olan Intel® 4004 ve sonraki yarım asırda ilk kıvılcımını çaktığı teknolojik evrim olmasaydı bunların hiçbirine sahip olamazdık.

Günümüzde, mikroişlemciler aşırı hava koşullarında elektrik şebekesini koruyarak, kesintileri engellemeye ve hayatımızı alıştığımız şekilde sürdürmemize yardımcı oluyor. Bir sırt çantasının içerisinden, görme engelli kişilerin dünyayı dolaşmalarına, engellerden kaçınmalarına ve yaya geçitlerinden güvenli bir şekilde geçmelerine yardımcı olmak için yapay zekâyı yönetenler de yine bu mikroişlemciler. Ve yüz ifadelerini gerçek zamanlı tekerlekli sandalye komutlarına tercüme ederek, bireyin fiziksel kısıtlamaları her ne olursa olsun bireysel özerklik de sağlıyorlar.

Bunların tümü, bir hesap makinesiyle başladı. 1969 yılında, Japon üretici Nippon Calculating Machine Corp., mühendislik hesap makinesi prototipi Busicom 141-PF için entegre devreler dizisini tasarlaması için Intel'e başvurdu. Orijinal planlara göre 12 özel yonga gerekliydi fakat, Intel çalışanları Marcian "Ted" Hoff, Stan Mazor ve Federico Faggina, bu tasarımı 1971 yılı Kasım ayında resmi olarak tanıtılan 4004 merkezi işlem birimi (CPU) dahil dört yongalık bir sete uyarladı.

Tırnak büyüklüğündeki 4004 mikroişlemcinin öncesinde, eşdeğer işlem gücüne ulaşmanın tek yolu, tüm odayı kaplayan bilgisayarları kullanmaktı ve bu, pratik olmamasının yanında alanın etkin kullanımı anlamına gelmiyordu.

"Bu, küçülen şeyler hikâyesi," diyen Intel Kıdemli Araştırmacısı Genevieve Bell şöyle ekliyor: "Onları küçülttükçe, bir yerlere gitme ve bir şeyleri aşma potansiyellerini de artırırsınız."

4004, bu yolun başlangıcıydı; yavaş bir başlangıç. Intel mühendisleri merkezi işlem biriminin nasıl kullanılabileceğini gösterir göstermez, geliştiriciler bu büyük mirası oluşturmaya başladı. Böylece yonga boyutları giderek küçülürken bilgi işlem gücünü katlanarak arttı. Mucitlerden biri olan Mazor bu süreci şöyle anlatıyor: "4004, o kadar büyük bir devrim yarattı ki, Intel'in geliştiricileri mikroişlemciler tabanlı yeni ürünler geliştirmek konusunda eğitmesi yaklaşık beş yıl sürdü. Intel, sonunda bu çabalarında çok başarılı oldu ve gerisi tarih oldu."

"Çok başarılı"; bu büyük atılım ancak bu kadar hafife alınabilirdi.

2021'de mikroişlemci dünyanın her yanından insanların gündelik hayatının neredeyse her alanına nüfuz etmiş durumda; dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar, oyun bilgisayarları, bağlı akıllı cihazlar... Intel 4004'ün kıvılcımını çaktığı mikroişlemci teknolojisi, pandemi sırasında arkadaşlarımız, ailelerimiz ve meslektaşlarımızla bağlantımızı sürdürmemize, coğrafi engelleri aşmamıza ve boş zamanlarımızda büyük bir değişiklik yapmamıza olanak tanıyor.

Ve bunun da ötesine geçti. Örneğin COVID-19 pandemisini düşünün.

Intel, daha hızlı ve daha uygun maliyetli koronavirüs testleri tasarlamak için Hindistan Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Konseyi ve Haydarabad'da bulunan Uluslararası Bilişim Teknolojisi Enstitüsü ile birlikte çalıştı. Teknoloji, ayrıca epidemiyolojinin anlaşılmasına yardımcı olmak için koronavirüs genom diziliminin çözülmesine de yardımcı oldu. Intel, nüfus ölçeğinde COVID-19 tanılamayı sağlamak için bir uygulama ekosistemi ve çoklu bulut arka ucu oluşturmak üzere Hindistan Ulusal Yazılım ve Servis Şirketleri Birliği ile de işbirliği yaptı. Bu işbirliği, biliminsanlarının salgınların ortaya çıkışını tahmin etmesine ve tıbbi bakım yönetimi ve idaresini iyileştirmesine katkıda bulundu.

Peki tüm bunları neye borçluyuz? Bildiniz: Tüm bunları, farklı ihtiyaçlar ortaya çıktıkça esneyen mikroişlemci teknolojisine borçluyuz.

"İlerlemenin hangi yönde olacağı her zaman bariz değildi," diye belirten Faggin ekliyor: "Sözgelimi işitme cihazı olarak inanılmaz kapasiteli bir mikroişlemciye sahip olmanın getirdiği yetenekler, 1971 yılında bilinmiyordu." Ama şu anda biliyoruz.

4004, bir masaüstü hesap makinesi için ticari olarak bulunur ilk CPU'nun tasarımı ve üretimi yoluyla modern bilgi işlem çağını başlatırken, en son 12. Nesil Intel® CoreTM ve 3. Nesil Intel® Xeon® Ölçeklenebilir işlemcilerse eğlence, iş, yapay zekâ, bulut bilişim, 5G iletişim ve uç yetenekleri tesis eden mimarileri sağlıyor. İşlemi optimize ediyor ve uygulamaları masaüstünü bilgisayarınızdan, dizüstü bilgisayarınızdan, buluttan, uçtan ya da cebinizden çalıştırabilen silikon olarak karşımıza çıkıyorlar.


Intel 4004'ün sayesinde bugün cebimizde hesap makinesinden çok daha fazlasını taşıyoruz.

Intel Corporation Tarihçisi Elizabeth Jones.


Devamı...
Bu konuyu yazdır Bu konuyu bir arkadaşına gönder

  Sparkle, Global Carrier Ödülleri'nde Yılın Projesi Ödülünü Aldı
Yazar: camsakızı01 - 16-11-2021, Saat: 06:00 PM - Yorum Yok

Sparkle, Global Carrier Ödülleri’nde Yılın Projesi Ödülünü Aldı


Sparkle’ın pan-Akdeniz optik ağı “Nibble”, küresel telekomünikasyon sektörünün en prestijli ödül etkinliği olan Global Carrier Ödülleri'nde karasal bağlantı kategorisinde yılın projesi seçildi.


Roma / İstanbul, 3 Kasım 2021

İtalya’nın ilk uluslararası ve dünyanın en büyük 10 operatöründen biri Sparkle, Londra’da gerçekleşen Capacity Europe 2021 organizasyonu kapsamında düzenlenen ve tüm telekom sektöründe geçtiğimiz yılın en iyilerini belirleyen Global Carrier Awards (GCA) töreninde karasal bağlantı kategorisinde "Yılın Projesi" ödülünü aldı. Bu yıl 17. kez düzenlenen GCA ödülleri dünya çapında telekomünikasyon sektörünün en büyük ve prestijli ödül etkinlikleri arasında başı çekiyor.

Sparkle’a yılın projesi ödülünü getiren Nibble, şirketin “Yazılım-Tanımlı” teknolojiye dayanan yeni Avrupa ağı. 12 bin 800 km'lik bir fotonik omurga üstüne inşa edilen ağ, Sparkle'ın Sicilya'daki iki büyük denizaltı iniş istasyonu olan Palermo ve Catania'yı, batıda Milano, Marsilya, Amsterdam, Brüksel, Frankfurt ve Paris ile doğuda Atina, İstanbul ve Tel Aviv ile birbirine bağlayarak Akdeniz havzasından Avrupa'ya kesintisiz bağlantı için yedekli bir ağ mimarisi sunuyor.

Farklı fiber optik omurgalar üzerine kurulu bağlantı, 400G'ye kadar ölçeklenebilir ve garantili hizmetlerle maksimum güvenilirlik, yüksek performans, düşük gecikme süresi ve piyasadaki en yüksek hızları sağlıyor. Nibble ayrıca; ağ, altyapı, hizmetler ve müşterilerin entegrasyonunu sağlayan Sparkle'ın Global Ağ Yönetim Merkezi tarafından 7/24 denetleniyor.

Nibble entegrasyonu ile birlikte yakın gelecekte Blue & Raman Denizaltı Kablo Sistemleri’nin inşasının da tamamlanması, Sparkle'ın İstanbul'daki veri merkezinde barındırılan işletmeler ve telekom operatörleri için bağlantı teklifini zenginleştireceği gibi, Türkiye'nin Avrupa ve Orta Doğu arasında stratejik konumunun önemini bir kez daha teyit etmiş olacak.

Yenibosna'da 4 bin 350 m2'lik bir alana yayılan Sparkle'ın İstanbul veri merkezi, toplamda 600 kabin ve 2 MW güç kapasitesi yanında sunduğu gelişmiş teknolojiler ve izleme sistemleri ile Türkiye'nin en büyük ve en önemli açık barındırma tesislerinden biridir. Veri merkezi en katı anti-sismik kriterlere göre inşa edilmiştir ve son teknoloji ürünü enerji tasarruflu güç ve soğutma sistemlerinin kullanılması ile çevresel sürdürülebilirlik ve verimlilik açısından güvenilirliğini artırmak için tasarlandı.

Sparkle’ın Tier-1 düzeyindeki global IP Transit servisi Seabone’un yanı sıra Nibble ile olan entegrasyonu, yüksek hızlı bağlantı hizmetleri sunmasına ve büyük bulut sağlayıcılarına erişim sağlamasına olanak tanıyor. Ayrıca, açık ve esnek yapılandırmaları sayesinde Sparkle'ın veri merkezi, yerel ve uluslararası bağlantılar için birbirine bağlı oyunculardan oluşan zengin bir ekosistem sunuyor. Tesis, 2024 yılına kadar Blue ve Raman Denizaltı Kablo Sistemlerine de bağlanacak ve Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Güney Asya'ya yönelik internet erişimi ve kapasite hizmetleri açısından yeteneklerini daha da artıracak.

GCA’da kazandıkları ödül hakkında konuşan Sparkle CEO'su Elisabetta Romano, "Nibble'ı ilk pan-Akdeniz optik ağı olarak tanıyan ve Sparkle'ın küresel telekom endüstrisindeki rolünü yeniden teyit eden bu prestijli ödülü almaktan onur duyuyoruz" dedi.


Devamı...
Bu konuyu yazdır Bu konuyu bir arkadaşına gönder

Hoşgeldin, Ziyaretçi
Sitemizden yararlanabilmek için Kayıt olmalısınız.

Kullanıcı Adı/E-posta:
  

Şifreniz:
  

Forumda Ara

(Gelişmiş Arama)

Forum İstatistikleri
» Toplam Üyeler: 26,427
» Son Üye: kerke
» Toplam Konular: 2,945
» Toplam Yorumlar: 14,370

Detaylı İstatistikler