Aruba ESP, Kuruluşlara Kenardan Buluta Güvenlik Sağlıyor
Yazar: camsakızı01 - 13-04-2021, Saat: 06:28 PM - Yorum Yok

Aruba ESP'deki Yeni Gelişmeler, Kuruluşlara Kenardan Buluta Güvenlik Sağlıyor
Sıfır Güven’e (Zero Trust) Dayalı Güvenlik Politikası ve SASE yaklaşımıyla kurumlar WAN ve güvenlik dönüşümüne ivme kazandırıyor, bulut ve IoT’ye daha iyi uyum sağlıyor ve dijital dönüşümlerini hızlandırıyor

SANTA CLARA, Kaliforniya – 13 Nisan 2021 – Bir Hewlett Packard Enterprise şirketi Aruba (NYSE: HPE), Aruba ESP’ye (Kenar Servisleri Platformu) getirdiği kenar teknolojilerdeki bulut hizmetlerinin güvenlik entegrasyonlarından oluşan genişletilmiş portföyünü duyurdu. Yeni geliştirmeler ağ erişim kontrolüyle güvenlik sağlayan ClearPass Policy Manager’ın Aruba EdgeConnect SD-WAN kenar ağ platformu ve Aruba Threat Defense’ın (eski adıyla Silver Peak) EdgeConnect’le entegrasyonlarını içerirken, Aruba ESP’nin birden çok güvenlik tedarikçisinin yer aldığı ekosistemi sunuyor. Böylece kurumsal müşteriler bulut tabanlı kenar teknoloji hizmetlerinde SASE yaklaşımı ile türünün en iyi güvenlik bileşenlerini uygulama özgürlüğüne erişiyor. Bugün açıklanan Aruba ESP geliştirmeleriyle kurumlar kenar mimarideki buluta dijital dönüşüm yolculuklarını hızlı bir şekilde yapabilecekler.
Şirketler, süregelen COVID-19 salgınının ve yeni “istediğiniz yerden çalışma” normalinin getirdiği zorluklarla sınanırken, bulut tabanlı hizmetlerin benimsenmesi ise hızlanmaya devam edecek. Bu değişim ise geleneksel veri merkezlerinin ve MPLS odaklı ile VPN tabanlı ağların bulut tabanlı SASE mimarisine dönüşümünü şiddetli bir biçimde ortaya koyuyor.
Bununla aynı doğrultuda dijital dönüşüm, ağa bağlanan Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarında kayda değer bir artışa neden oluyor ve bulut tabanlı güvenliğin tek başına çözemeyeceği yeni zorlukları da beraberinde getiriyor. IoT cihazlarında ağ aracısı olmadığı için IT departmanları güvenlik istemcilerini yükleyemiyor ya da cihaz trafiğini bulut güvenlik hizmetlerine yönlendiremiyor. Dolayısıyla, Sıfır Güven’e Dayalı Güvenlik Politikasının WAN kenar ağında uygulanması artık bir zorunluluk haline geliyor.
Dijital dönüşümün ve bulut bilişimin gerçek potansiyelini anlamak için şirketlerin kendi içinde ve bulut tabanlı güvenlik arasında denge kuracak yeni bir WAN kenar ağına ihtiyacı var. Bu, SASE hizmetinin SaaS ve genel bulut platformlarına bağlanan kullanıcıların güvenliğini sağlar ve Sıfır Güven’e Dayalı Güvenlik Politikasının kimlik tabanlı uygulaması IoT cihazlarını korur. Bugün duyurulan Aruba ESP entegrasyonları sayesinde kurumsal müşteriler artık hem kullanıcıları hem de cihazları korumak ve kenardan buluta bağlanırken en küçük ayrıntısına kadar inceleme ve kimlik bazlı güvenlik politikalarını uygulama imkânı buluyor.
Araştırma şirketi 650 Group’un yakın zamanda yayımladığı bir raporda, süregelen teknolojik dönüşümün ışığında şirketlerin güvenlik politikalarını yeniden gözden geçirmesi gerekliliğine ve bu bağlamda SASE hizmetlerine büyüyen ilgiye vurgu yapılıyor. 650 Group’un teknoloji analisti Chris DePuy konuyla ilgili şunları söylüyor: “Sıfır Güven’e Dayalı Güvenlik Politikasına ve SASE mimarilerine geçen kurumlar, bulut tabanlı güvenlik hizmetlerini birden çok tedarikçide değerlendiriyor ve uyguluyor. Üstelik SASE bileşenlerinin hepsinin tek bir tedarikçi tarafından da gelmesine gerek yok. Aruba’nın yaklaşımı WAN kenar ağında kurum lokalindeki güvenlik işlevselliğini mümkün kılarken, bulut tabanlı güvenlik hizmetlerini, Zscaler, Netskope ve Check Point gibi iş ortakları arasından seçme özgürlüğü sunuyor. Bu çoklu tedarikçi stratejisi kurumlara mevcut tedarikçileriyle çalışmaya devam etme ya da ‘türünün en iyisi’ sistemlere geçme esnekliğini sağlıyor.”
Aruba EdgeConnect ile ClearPass Policy Manager Entegrasyonu
ClearPass Policy Manager’ın Aruba EdgeConnect SD-WAN kenar ağ platformuyla entegrasyonu kullanıcıların, IoT cihazlarının, görevlerinin ve SASE WAN kenar ağındaki güvenlik omurgasının temeline kimlik bilgilerini ekleyerek, uygulama zekasını artırır. Görev ve güvenlik omurga zekasını gelişmiş dinamik segmentasyon yetkinlikleriyle birleştirmek, her bir kullanıcı ve cihaz için yüzlerce VLAN uygulamasının karmaşıklığını ortadan kaldırır ve ağ yönetimini ciddi oranda basitleştirir. ClearPass Policy Manager’la EdgeConnect’in entegrasyonu, kullanıcı cihazı, yerel ağ (LAN) ve WAN üzerinden ağ genelinde tutarlı bir şekilde uygulanabilen görev tanımı otomatizasyonunu mümkün kılar.

Aruba EdgeConnect ile Aruba Threat Defense Entegrasyonu

Aruba Threat Defense’ın Aruba EdgeConnect SD-WAN kenar ağ platformuyla entegrasyonu, saldırıların tespit ve önlem yetkinliklerini, EdgeConnect platformunda hem fiziksel hem de sanal aygıtlara kadar genişletir. Bu, Aruba Central ve EdgeConnect arasında paylaşılan kritik tehdit bilgileriyle EdgeConnect platformunun Aruba tehdit altyapısından yararlanmasını mümkün kılarken, ağ üzerinde tam görünürlük sağlanır. Bu gelişmiş birleşik tehdit yönetimi (UTM) yetkinlikleri, kurumlara ağda boylu boyunca güvenlik tesis edilirken, kampüs konumlarından güvenli yerel internet çıkışının sağlanmasına olanak tanınır ve bulutta veya kendi lokalinde (on-prem) merkezi olarak dağıtılabilir. Aruba ESP üzerindeki tehdit altyapı ve akışlarından yararlanan ağ ve güvenlik yöneticileri, kurum genelinde tehdit yönetimi politikalarını merkezi olarak uygulayabilir ve yürürlüğe koyabilir.

Birden Çok Tedarikçili Ekosistem Üzerinden Seçme Özgürlüğü
Sıfır Güven’e Dayalı Güvenlik Politikası ve SASE mimarisine geçen kurumların bulut üzerinden güvenlik hizmeti sunan birden çok tedarikçiyi değerlendirme ve uygulama eğiliminde artış söz konusu. Ponemon Enstitüsü’nün en iyi güvenlik uygulamaları üzerine yaptığı yeni bir anket de bunu doğruluyor; ankete katılanların yüzde 70’inden fazlası, kapsamlı bir Sıfır Güven’e Dayalı Güvenlik Politikası ve SASE mimarisi tasarlanmasında tek bir tedarikçi yerine türünün en iyisi bulut tabanlı güvenlik çözümleri sunan tedarikçileri tercih edeceğini söylüyor.

Yeni hizmet düzenlemeleriyle birlikte, yönetim konsolu Aruba Orchestrator (eski adıyla Silver Peak Unity Orchestrator) artık bulut güvenlik partnerinin hizmetlerine ilişkin önceden yapılandırılmış varsayılan bilgileri de içeriyor. Ağ yöneticileri Aruba kampüs konumlarını iş ortaklarının POP’ları ve bulut veri merkezleriyle hızlıca ve kolayca ilişkilendirebilir. Check Point, Forcepoint, McAfee, Palo Alto Networks, Symantec ve Zscaler gibi önde gelen güvenlik tedarikçileri halihazırda Aruba’nın kapsamlı teknoloji ortaklarının yer aldığı iş ortakları ekosisteminin birer parçası ve Netskope ise bu iş akışından yararlanan ilk şirket konumunda.

Silver Peak’in kurucusu ve bir Hewlett Packard Enterprise şirketi Aruba’nın WAN alanından sorumlu kıdemli başkan yardımcısı David Hughes şunları söylüyor: “ClearPass Policy Manager ve Aruba Threat Defense’ın EdgeConnect SD-WAN kenar ağ platformuyla entegrasyonu, müşterilerin Sıfır Güven’e Dayalı Güvenlik Politikası ve SASE yaklaşımını benimsemelerini sağlayan ortak bir kimlik tabanlı politika çerçevesi sağlıyor. Bu güçlü kombinasyon, eskinin veri merkez odaklı ve ağ çevresini savunan WAN’larından Sıfır Güven’e Dayalı Güvenlik Politikası ve SASE yaklaşımını benimseyen bulut tabanlı bir WAN’a geçmesine olanak tanıyacak. Kurumsal müşterilerin tümü Aruba Orchestrator çerçevesinde merkezi olarak kontrol edilen, seçtikleri tedarikçilerinden kendi lokallerindeki EdgeConnect WAN kenar ağ platformunu hızlıca uygulamaya koyabilir.”

Kapsamlı Güvenli WAN Kenar Ağ Portföyü Hibrit Çalışma Alanlarını Kapsar
Aruba ESP platformu müşterilerine günümüzün yeni normaline ve yarının bilinmeyenlerine ayak uydurmaları için sektörünün en kapsamlı güvenli kablolu, kablosuz ve WAN kenar ağ çözümlerinden oluşan portföyünü sunuyor. WAN kenar ağ portföyü şunları içeriyor:

• Sanal Intranet Erişim İstemcisi (VIA) – özel ya da genel ağ fark etmeksizin her yerden çalışan kullanıcılar için maksimum mobilite sağlar
• Uzaktan Erişim Noktaları (RAPs) – mobil, uzaktan ve geçici çalışma alanlarında çalışanlar için minimum ayak izi bırakarak, kurumsal ağlara güvenli bir bağlanabilirlik getirir
• SD-Branch – Sıfır Güvenlik Politikası’yla WLAN, LAN ve SD-WAN üzerinde maksimum entegrasyon ve basit birleşik yönetim sağlar
• EdgeConnect – gelişmiş bir SD-WAN kenar ağ platformu ve birleşik SASE bileşenleriyle kenardan buluta optimal deneyim kalitesi sunar (QoE)

Yeni entegrasyonlar hakkında bilgi ve kurumlar adına bu yeniliklerin ne anlama geldiği hakkında daha fazla öğrenmek için 13-14 Nisan’da düzenlenecek Atmosphere ’21 Journey to the Edge etkinliğini izleyin. Katılmak için buraya tıklayın.


Ek kaynaklar:
• Blog: Ponemon En İyi Güvenlik Uygulamaları Anket Sonuçları


Devamı...
Bu konuyu yazdır Bu konuyu bir arkadaşına gönder

  Avrupa Siber Güvenlik Blogger Ödülleri 2021 Adaylıklarını Duymaya Hazır
Yazar: camsakızı01 - 08-04-2021, Saat: 01:20 PM - Yorum Yok

Avrupa Siber Güvenlik Blogger Ödülleri 2021 Adaylıklarını Duymaya Hazır
En sevdiğiniz blogları, vlogları, sosyal medya hesaplarını ve podcast'leri hemen aday gösterin!
Londra, İngiltere - 7 Nisan 2021-Avrupa siber güvenlik Blogger Ödülleri, siber güvenlik endüstrisindeki en iyi blogları ve podcast'leri tanımak amacıyla 2021'de geri döndü, adaylar kendileri veya meslektaşları tarafından oylanıp bir uzman paneli tarafından değerlendirilecek. Aday göstermek için son gün 14 Mayıs. Kazananlar, 9 Haziran Salı günü sanal buluşma etkinliği sırasında açıklanacak.
2021 yılı, Eskenzi PR tarafından, KnowBe4 ve Qualys sponsorluğunda düzenlenen sekizinci Avrupa Siber Güvenlik Blogger Ödüllerine sahne olacak. Bloggerlar, sosyal medya fenomenleri ve podcast yayıncıları, kendilerini aday gösterebilecekleri gibi, her birey kendi favorisini aday gösterebilir. Aday gösterilen tüm bloglar, vlog'lar, podcast'ler veya sosyal medya hesapları, bilgi güvenliği konularına odaklanmalı ve Avrupalı bir izleyici kitlesine sahip olmalıdır.

Qualys Etkinlikler ve İletişim Direktörü Anne Lenoir, "COVİD krizi bütün mesleklerin uyum sağlamasını ve yaratıcı olmasını gerektirdi - bloggerlar da buna dahil!'' dedi ve ekledi, ‘’Siber güvenlik endüstrisinin karşılaştığı tehditleri vurgulayan, bireylerin ve kuruluşların karşılaştıkları yasal, teknik ve yönetişim endişelerini daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için tavsiye ve yorum sağlayan bu topluluğu desteklemekten mutluluk duyuyoruz."
KnowBe4 güvenlik bilinci temsilcisi Javvad Malik ise, ''Bu zorlayıcı zamanlara rağmen, birçok blogger ve sosyal medya fenomeni bu durumu, izleyicilerinin zevk alması için daha ilgi çekici ve eğlenceli içerikler oluşturma fırsatı olarak değerlendirdi.'' diyor ve ekliyor, "Hevesli bir blogger ve vlogger olarak, bu yıl Tik Tok gibi platformlara katılarak içerik paylaşmak ve eğlenceli videolar oluşturmak için yeni yollar keşfetmeye başladım. Siber güvenlik alanındaki meslektaşlarımın içeriklerini, çeşitli ortamlarda kayda değer bir şekilde sunmak için ne yaptıkları hakkında daha fazla bilgi edinmeyi dört gözle bekliyorum."

Güvenlikle ilgili blogların, podcast'lerin ve benzerlerinin aday gösterilebileceği kategoriler aşağıda listelenmiştir:
Geleceği En Parlak Blog
Geleceği En Parlak Podcast
En Eğlenceli İçerik
En İyi Kurumsal Blog
En İyi Kurumsal Twitter
En İyi Kişisel Blog
En İyi Podcast
En Eğitici İçerik
En İyi Teknik İçerik
Yılın Sosyal Medya Fenomeni

Oy vermek için lütfen ziyaret edin: Linkleri Gorebilmek icin,Kayit ol Veya Giris Yap
Adayların ellerinden geldiğince çok sayıda referans göndermeleri önerilir ve aday gösterme süreci 14 Mayıs 2021 Cuma günü sonunda bitecek. Aday gösterilen girişler daha sonra jüri heyetine sunulacak.
Ödüllerin kazananları, 9 Haziran 2021 Salı günü sanal bir ödül töreninde açıklanacak.
Eskenzi PR kurucu ortağı Yvonne Eskenzi, fikirlerini, ''Bu yıl Infosecurity Europe fiziksel bir etkinlikle geri dönmüş olsa da herkesin kalabalık yerlere geri dönmeye hazır olmadığı hissine sahibiz. Bu nedenle, etkinliğin bu yıl da sanal olarak düzenlenmesine karar verdik, umarım bu son olur ve gelecek yıl sokaklara geri dönmüş oluruz.'' diye belirtiyor ve ekliyor, "Ama iyi haber şu ki, yine de hazırlayıp içeceğimiz bolca kokteyl olacak ve bu sefer barda sıraya beklemeye gerek kalmayacak!"

Ödüller için jüri heyeti;
Bora'da yönetici Joe Pettit; Eskenzi PR'den Yvonne Eskenzi; Canon Avrupa Bilgi Güvenliği Yöneticisi Quentyn Taylor; Qualys İngiltere Güvenlik Teknolojisi şefi Paul Baird; Qualys Kurumsal İletişim ve Etkinlikler Direktörü Anne Lenoir; ve KnowBe4 güvenlik bilinci temsilcileri Javvad Malik ve Erich Kron.

Web sitesi: Linkleri Gorebilmek icin,Kayit ol Veya Giris Yap ayrıca #EUSecBloggerAwards21 hashtag'ini kullanarak ödülleri sosyal medyadan da takip edebilirsiniz.


Devamı...
Bu konuyu yazdır Bu konuyu bir arkadaşına gönder

  Nokia, 5G Baz İstasyonlarının Güç Tüketimini 2023 Yılına Kadar Yarıya İndirecek
Yazar: camsakızı01 - 29-03-2021, Saat: 06:09 PM - Yorum Yok

Nokia, 5G Baz İstasyonlarının Güç Tüketimini 2023 Yılına Kadar Yarıya İndirecek
Basın Bülteni
Nokia, 5G baz istasyonlarının güç tüketimini 2023 yılına kadar yarıya indirecek
• Canlı ticari bir şebekede yapılan testler rakiplere göre, çift haneli üstün performansı doğruluyor
• Nokia, küresel ısınmayı 1,5 dereceyle sınırlama hedefine bağlı kalmayı sürdürüyor
29 Mart 2021
Espoo, Finlandiya – Nokia iklim değişimine ve sıfır emisyon taahhüdüne bağlı kaldığını açıkladığı bugünkü duyurusuna göre, Nokia AirScale 5G mMIMO Baz İstasyonu ortalama güç tüketiminde 2023 yılına kadar %50 azalma sağlayacak. Yazılım özelliklerinde sürekli iyileştirmeler ve en yeni SoC çiplere dayalı yeni mMIMO ürün çeşitleri bunu mümkün kılıyor. Canlı ticari bir şebeke üzerinde yeni yapılan saha testlerinde Nokia’ya ait 5G mMIMO BTS güç tüketimi en yakın rakibine kıyasla çift haneli yüzdelere çıkan oranda daha düşük gerçekleşti.
Nokia, AirScale 5G mMIMO BTS ürün yelpazesini sürekli iyileştirmek için çalışıyor; Nokia'nın hedefi 5G mMIMO Baz İstasyonunun ortalama güç tüketimini yaklaşık %50 oranında düşürmek. Bunu, yeni nesil Çip Üzerinde Sistem (System on Chip – SoC) çip setleri ve gelişmiş 5G uyku modu özellikleri sağlayacak; bu yeni ürün ve özellikler baz istasyonunun enerji kullanımını optimize etmeye yardım edecek. Nokia, sektördeki en enerji verimli ürün yelpazesinden birisine sahip olma taahhüdüne bağlı kalmayı sürdürüyor. Kısa süre önce 1,5 °C küresel ısınma senaryosu doğrultusunda yeniden düzenleme taahhüdünü yerine getirmeye yönelik yeni Bilime Dayalı Hedeflerini (Science Based Targets - SBT’ler) duyurdu.
5G, önceki kablosuz iletişim teknoloji nesillerine göre kilowatt enerji başına daha fazla veri biti iletimi içeren , doğal olarak daha çevreci bir teknoloji. Bununla birlikte, 5G şebekelerinin kullanıma girmesi veri trafiğini önemli ölçüde yükseltecek ve tüketilen enerjinin aynı oranda artmamasını kritik hale getirecek. Radyo baz istasyonu ve şebeke seviyesinde çeşitli enerji tasarrufu özellikleri bulunuyor; 5G güç tasarrufu özellikleri, küçük hücre kullanımı ve yeni 5G mimarisi ve protokolleri bunlar arasında sayılabilir. Tüm bu özellikler birlikte kullanılarak kablosuz şebekelerin enerji verimliliği önemli oranda iyileştirebilir.
Nokia Mobil Şebekeler biriminde Teknoloji ve Strateji Yöneticisi Ari Kynäslaht şunları söyledi: “Nokia, dünyanın karşı karşıya kaldığı sürdürülebilirlik problemlerini çözme hedefine katkı yapmakta kararlıdır; bunu kendi teknolojimizi olabildiğince enerji verimli olacak şekilde tasarlayarak sağlayacağız. Bu, hem kullanım hem de imalat aşamalarında daha az enerji kullanımı demek. Çip setlerimizden yazılım ve donanımımıza dek her şey bu amacı destekleyecek şekilde düzenlenmiştir.”

Kaynaklar
Web sayfası: Nokia Sürdürülebilirlik
Web sayfası: Basın Bülteni


Devamı...
Bu konuyu yazdır Bu konuyu bir arkadaşına gönder

  Ağ Problemlerine Yapay Zeka ile Çözüm Getirmek
Yazar: camsakızı01 - 25-03-2021, Saat: 04:40 PM - Yorum Yok

BT’ nin Karşılaştığı En Zor Operasyonel Ağ Problemlerine Yapay Zeka ile Çözüm Getirmek

Yazar: Aruba, a Hewlett Packard Enterprise company, Ülke Müdürü Ersin Uyar

Yakın zamana kadar ağlarda meydana gelen sorunları gidermek, kullanıcılara yüz yüze yardım etmek ya da bir sonraki adımı planlamak için toplantı odasında bir araya gelmek demekti. Artık BT ekipleri uzaktan çalışıyor. Ellerinde oldukça az miktarda veri var, ekip arkadaşları ile daha az iletişim halindeler ve kendileri gibi uzaktan çalışanların sorunlarına çözüm arıyorlar. Gerçek dünya verileri olmadan tahmini yürütülen erişim kontrolü ve temas takip analizini içeren gelişmiş kapsama planlamasından, yeni çevre sağlığı ve güvenliği programlarına kadar her şey ofislere geri dönüş planlarını zorlaştırıyor.

Sonuç olarak, aralıklarla meydana gelen sorunları takip etmek, her bir kullanıcıya yanıt vermek ve hem yönetim hem de operasyonel araçlar arasında koordineli çalışmak için kaynaklar sınırlı ve fazla vakit yok.

Böylesine senaryolarda, BT operasyonları için yapay zekayı (AIOps) benimsemek, yoğun iş temposunda çalışan BT ekiplerinin gündelik sorunları yönetmelerine ve bunu yaparken de kritik önemdeki ofise dönüş projeleri üzerinde çalışmalarına yardımcı olabilir. Veri analitiğinin, makine öğreniminin ve BT operasyonlarında başarıya ulaştıran ve hatta birçok durumda verimliliği artıran otomasyonun kullanımı, bu konseptte bir araya geliyor.

Sorun 1: Ağ Sorunlarını Proaktif Bir Şekilde Çözmek
Ağdaki sorunların çözümü için artık, kullanıcıların ya da Nesnelerin İnterneti cihazlarının tek başlarına aktaramayacakları veri ve bilgilere ihtiyaç duyuluyor. Video konferans görüşmelerinde bağlantısının sürekli kopmasından şikayetçi olan bir kullanıcıyı örnek alalım. BT’nin bu sorunu çözmek için bir başlangıç noktası vardır fakat çoğu zaman bu veriler tek başına bir anlam ifade etmez. Çoğunlukla sorunu gidermek için konferans görüşmesini tekrarlamak ya da sorun Nesnelerin İnterneti tarafında ise yönetim aracındaki anormallikleri tespit etmek adına daha derin bir araştırma yapmak gibi hem zaman hem de insan kaynağını tüketen çözümler gerekebilir.

Yapay zekanın yardım eli uzattığı yer tam olarak burası. Etkili çalışan yapay zeka operasyonu (AIOps) ile BT, çoğunlukla bu tür sorunları daha kullanıcılar etkilenmeden tanımlayabilir ve önleyebilir. Bunu başarmanın yolu ise bazı evden çalışma senaryoları dahil olmak üzere bütün bir ekosistem boyunca operasyonel bir ana hat çizmek için tüm kablosuz, anahtarlama ve SD-WAN ağ geçidi cihazlarından veri toplamaktan geçer. Ağın ya da kullanıcının performansında gözle görülür bir sapma yaşanırsa, BT ekipleri daha son kullanıcı fark etmeden bu sorunu çözmek adına proaktif hamlelerde bulunabilir. Yapay zeka aynı zamanda, BT ekibinin kullanıcıyı, ağ cihazını ya da siteye özgü bir sorun varsa bunların hızlıca tespitini sağlayan kolay kullanımlı doğal dil işlemeyi de içermelidir.

Sorun 2: Daha Az Zaman Harcayarak Sorunları Gidermek
Basit bir sorunu tanımlamak ya da düzeltmeye çalışmak için fazla zaman harcanınca başka alanlarda kullanılabilecek kaynaklar da tükenebilir. Çoğu BT ekibi zamanlarının büyük çoğunluğunu sorun giderirken, sistem günlüğünü incelerken ya da bir sorun üzerine kullanıcıyla beraber çalışırken harcar. Ağdaki görevlerinde her zamankinden daha fazlası yapması beklenen bu ekipler için daha az çabalayarak sorun gidermek, oldukça önemlidir.

Yapay zeka, işlerin yolunda gidip gitmediğini tespit etmek için sürekli bir şekilde temel hizmet seviyelerini izler. Yapay zeka destekli içgörüler ise erişim noktalarında yer alan hatalı 2.4Ghz ve 5Ghz bağlantı seçenekleri gibi genel sorunları çözmek için BT ekibini otomatik bir şekilde sorunun kökenine yönlendirebilir. Sorunu çözmek için başlanan noktayı ve neyin değiştirileceğinin bilinmesini mümkün kılan yapay zeka, saatler alabilecek bu süreci dakikalara çekebilecek bir fark yaratır. Aralıklarla meydana gelen sorunlar için bu oldukça önemlidir.

Sorun 3: Görünürlüğü Sürdürmek
Yapay zeka için bir sorunu çözmek kadar, ortam şartları değiştikçe sürekli öğrenmesi ve kritik ana hatları dinamik bir şekilde ayarlaması da önemlidir. Her ne kadar gelecekte meydana gelebilecek benzer sorunlar için içgörüler sağlamak değerli olsa da buradaki amaç, statik eşikleri ya da hizmet seviyesinde beklentileri (SLEs) ortaya koymadan değişikliklerden haberdar olmaktır.

Böylece, eski varsayımlara dayanan deneme yanılma yöntemine ihtiyaç ortadan kalkar. Değişkenler farklılaştığında, konfigürasyonda bir değişikliğe gitmek ve ardından bu değişikliğin yardım masasında mı yoksa çözümle mi sonuçlanacağını beklemek pek fayda etmez. İşte, yapay zeka tarafından yakalanan ağ bilgisi bu noktada avantaja dönüşür. Ek bağlam, hızlıca bir çözüm ya da optimizasyon çabası için oldukça önemli olabilir.

Bahsi geçen içgörüler BT ekiplerine Wi-Fi, anahtarlama, WAN ve uygulamalarla ilişkili sorunların nereden kaynaklandığına dair sebepler sıralamalı ve konfigürasyonda nelerin değiştirileceğine dair öneriler sunmalıdır. Bu sayede gereksiz tahminler yürütmeyi ortadan kaldırmak, herkes için çok daha iyi bir tecrübe sağlayabilir.

İnovasyon İçin Daha Fazla Zaman Ayırma
Bu üç temel sorunu çözmek BT verimliliğini artırabilir. Bu, mevcut altyapıdan en iyi şekilde yararlanmak, ağı geliştirecek yeni projelere imza atmak ve uzun vadede işletmeye değer katacak faydalı işler için zaman tasarrufu yapmak demek.

Anormallikleri otomatik bir şekilde algılayan ve hem sorun gidermede ipuçları hem de güvenilir optimizasyon önerileri veren yapay zekanın getirdiği ek verimlilik, ister ofiste ister evde isterse de yoldayken çalışan iş gücünü daha mutlu ve üretken yapacaktır.

Aruba’nın yapay zeka (AIOps) yaklaşımı ve Aruba ESP (Kenar Servisleri Platformu) hakkında daha fazla bilgi almak için Linkleri Gorebilmek icin,Kayit ol Veya Giris Yap adresini ziyaret edin.


Devamı...
Bu konuyu yazdır Bu konuyu bir arkadaşına gönder

  Bu Nedir
Yazar: Kadir-Yıldız - 19-03-2021, Saat: 04:37 PM - Yorumlar (1)

Selam Üstatlar.. Resimde, söktüğüm yeri ve devre elemanını göstermeye çalıştım. söktüğüm yerde bulunan işaretler hariç devre elemanı üzerinde yazı veya kod yok. ne olduğunu merak ettim. Nereye bakacağımı bilemediğim içinde yeni konu açtım. Ayrıca bu devre laptop adaptörüne aittir. herkese şimdiden teşekkürler


Devamı...

Ek Dosyalar Ekran Görüntüleri
           
Bu konuyu yazdır Bu konuyu bir arkadaşına gönder

Hoşgeldin, Ziyaretçi
Sitemizden yararlanabilmek için Kayıt olmalısınız.

Kullanıcı Adı/E-posta:
  

Şifreniz:
  

Forumda Ara

(Gelişmiş Arama)

Forum İstatistikleri
» Toplam Üyeler: 26,206
» Son Üye: asiye albay
» Toplam Konular: 2,919
» Toplam Yorumlar: 14,358

Detaylı İstatistikler